Uniwersytet Gdański jest stosunkowo nową placówką

Uniwersytet Gdański jest stosunkowo nową placówką

Uniwersytet Gdański jest stosunkowo nową placówką ze względu na to, że powstał w 1970 roku. Jest to połączenie dwóch szkół wyższych, a mianowicie Wyższej Szkoły Ekonomicznej, która zlokalizowana była na terenie Sopotu, jak również Wyższej Szkoły Pedagogicznej mieszczącej się w Gdańsku. Pomimo tego, że uczelnia nie posiada bardzo bogatej i odległej tradycji, to mimo wszystko, co roku spod swoich skrzydeł wypuszcza mnóstwo absolwentów.

Bardzo dużo uczniów kończących szkoły średnie decyduje się właśnie na podjęcie studiów na Uniwersytecie Gdańskim. Jest to uczelnia posiadająca bardzo dobrą renomę. Uczniowie decydują się studiować tutaj zarówno kierunki ścisłe, jak i humanistyczne. Przykładem tych pierwszych mogą być takie propozycje jak: fizyka, informatyka, biologia czy też matematyka. Jeżeli chodzi o te humanistyczne to przede wszystkim kierunki filologiczne, historyczne, ekonomiczne.

Na wszystkich wymienionych kierunkach studenci zobligowani są do sporządzenia prac dyplomowych. Pisanie prac odbywa się tutaj w innych systemach, zwłaszcza jeżeli chodzi o prace licencjackie i inżynierskie. Te pierwsze przygotowuje się po trzech latach studiów, czyli sześciu semestrach te drugie natomiast po trzy i pół roku, czyli po siedmiu semestrach. Na studiach jednolitych magisterskich nie pisze się wymienionych wyżej prac tylko po pięciu latach jedną, czyli magisterską.

Uniwersytet Gdański – jakie są po nim perspektywy?

Uniwersytet Gdański ma bardzo dużo ciekawych wydziałów. Nasz sukces zawodowy pośrednio wynika, który kierunek wybierzesz. Niezależnie, który kierunek ukończysz, nie można zapominać o własnym samorozwoju. Nigdy nie wiadomo, czy studia, które skończymy, zapewnią nam dobrze płatną pracę. Specjaliści od rynku pracy twierdzą, że w ciągu całego życia wielokrotnie będziemy musieli zmieniać profesję. Obecnie na rynku pracy najbardziej poszukiwani pracownicy to profesjonalni sprzedawcy, informatycy oraz wykwalifikowani pracownicy fizyczni.

Profesjonalni sprzedawcy są obecnie bardzo poszukiwani. Przedstawiciel handlowy, doradca klienta, czy też doradca finansowy… tak nazywają się stanowiska dla osób pracujących w sprzedaży. Stanowiska sprzedażowe wymagają umiejętności oraz predyspozycji. W sprzedaży bardzo ważna jest również odporność na odmowy. Kolejna grupa to informatycy. Szacuje się, że w Polsce brakuje 60 tysięcy programistów. W całej Europie może brakować ich nawet 1 milion. Na miejscu trzecim są wykwalifikowani pracownicy fizyczni, tacy jak murarze, spawacze, czy też kierowcy tirów.